Skip to content
Sucha Posadzka - Kompleksowe osuszanie

Zalanie mieszkania to sytuacja, która może przytrafić się każdemu z nas. Niezależnie od tego, czy jesteśmy ofiarami awarii instalacji wodnej, czy też nieszczelności dachu, ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować, by skutecznie ograniczyć szkody i uzyskać odszkodowanie. Poniżej przedstawiamy kompleksowy poradnik, jak radzić sobie w przypadku zalania mieszkania.

 

1. Zachowaj spokój i zabezpiecz miejsce, ustal przyczyny zalania i oceń zdarzenie

Pierwszym krokiem po stwierdzeniu zalania jest zachowanie spokoju. Następnie należy jak najszybciej zabezpieczyć miejsce zdarzenia - zamknąć główny zawór wody, aby zapobiec dalszemu wyciekowi. Jeśli zalanie jest wynikiem awarii sprzętu AGD, niezbędne jest odłączenie urządzenia od źródła zasilania. Warto dążyć do ustalenia jak doszło do zalania pod okiem profesjonalistów od lokalizacji wycieków.

 

2. Jak uzyskać odszkodowanie? Dokumentacja szkód w przypadku zalania

Nieocenionym działaniem jest udokumentowanie szkód, należy wykonać zdjęć, można też nagrać wideo. Takie materiały będą niezbędne przy ubieganiu się o odszkodowanie od ubezpieczyciela. Warto również sporządzić szczegółowy opis zniszczeń.

 

3. Ubezpieczenie nieruchomości: Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi, polisa OC i odszkodowanie

Następnym krokiem jest jak najszybsze zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu. W przypadku, gdy zalanie zostało spowodowane przez sąsiada, niezbędne jest uzyskanie od niego informacji o jego ubezpieczeniu. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność za zalanie może ponosić zarządca budynku lub wspólnota mieszkaniowa.

 

4. Osuszanie mieszkania po zalaniu i dezynfekcja

Po zabezpieczeniu i udokumentowaniu szkód, konieczne jest przystąpienie do osuszania mieszkania. W zależności od skali zalania, może być konieczne skorzystanie z usług profesjonalnej firmy osuszającej. Po zakończeniu procesu osuszania, zaleca się przeprowadzenie dezynfekcji, aby uniknąć rozwoju pleśni i grzybów. Warto sporządzić protokół.

 

5. Naprawa zniszczeń i odbudowa

Ostatnim etapem jest naprawa zniszczeń i odbudowa zalanego mieszkania do stanu sprzed zalania. Warto skorzystać z usług sprawdzonych fachowców, którzy odpowiednio zajmą się remontem. Pamiętaj, aby wszystkie prace remontowe były również udokumentowane - mogą być potrzebne przy finalnym rozliczeniu odszkodowania. Odszkodowanie zostanie wtedy wypłacone Ci bezpośrednio lub na konto firmy naprawiającej.

 

Jak zabezpieczyć się na przyszłość? Czy warto wykupić polisę? Wszystko po to, aby uniknąć zalania mieszkania sąsiadowi

Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, warto zainwestować w systemy przeciwzalaniowe oraz regularnie kontrolować stan instalacji wodno-kanalizacyjnej i sprzętów AGD. Dodatkowo, posiadanie polisy mieszkaniowej od zalania może zapewnić dodatkową ochronę finansową. Należy jednak zwrócić uwagę, aby oferta od firmy ubezpieczeniowej obejmowała swoim zakresem tego typu zdarzenia. Sprawdź owu i sumę ubezpieczenia. Odpowiednie ubezpieczenie to niezbędny krok do własnego bezpieczeństwa.